ZASADA LECZENIA:
Sukces leczenia aparatem stałym zależy od przestrzegania zaleceń lekarskich, które dla każdego pacjenta formułowane są indywidualnie. Drugą nieodłączna składową sukcesu terapeutycznego jest regularne uczestniczenie w wizytach kontrolnych.
DIETA:
Nawyki żywieniowe na czas używania aparatu stałego musza ulec zmianie. Zalecamy unikania pokarmów mogących pobrudzić/oblepić/zaczepić się/ odrywać zamki ortodontyczne. Zachęcamy noszenie ze sobą sztućców, by zawsze i wszędzie móc pokroić produkty, które swoją wielkością lub konsystencja nie są wskazane do spożycia( lista poniżej)Produkty zakazane: gumy do żucia; pokarmy lepkie, włókniste, ciągnące się ( toffi, cukierki „krówki”);pokarmy twarde( orzechy, landrynki); pokarmy chrupkie i kruszące się ( chipsy); pokarmy barwiące ( wino, czerwone buraki, jagody).
Produkty zalecane: miękkie warzywa i owoce oraz wszelkie dania płynne/ półpłynne czy o drobnej strukturze; produkty twarde muszą zostać pokrojone zanim pacjent rozpocznie ich jedzenie; zaleca się kanapki bez skórki i krojone w mniejsze kawałki by zminimalizować odgryzanie przednimi zębami na których przyklejone są zamki.
HIGIENA:
Zalecamy mycie zębów po każdym posiłku. U osób z aparatami ortodontycznymi mycie zębów tylko rano i wieczorem to zdecydowanie za mało.Rekomendujemy stosowanie szczoteczek elektrycznych lub specjalnych szczoteczek do aparatów stałych.
Gdy nie można wymyć zębów, zalecamy przepłukanie jamy ustnej wodą lub płynem do płukania ust.
Zachęcamy do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych przy użyciu nitki dentystycznej lub specjalnych szczoteczek.
Pomocą dla pacjentów może okazać się użytkowanie irygatora stomatologicznego. Wytwarza on strumień wody pod ciśnieniem, który świetnie płucze przestrzenie międzyzębowe i miejsca wokół zamków i drutów.
Lekarz prowadzący zwróci uwagę, jeśli pacjent nie radzi sobie z utrzymaniem należytej higieny jamy ustnej. Zalecony zostanie zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów (skaling, piaskowanie) przeprowadzany przez higienistkę stomatologiczną.
