Prywatna Praktyka Stomatologiczna - Niedzin

Medycyna Estetyczna - Toksyna

TOKSYNA BOTULINOWA- BOTOX

Czym jest Botoks?
Botoks (toksyna botulinowa, ang. botox) to oczyszczone białko, które wytwarzane jest przez bakterię Clostridium botulinum. Nazywa się go również toksyną botulinową typu A i wykorzystuje w medycynie już od wielu lat. Pierwotnie stosowano ją w okulistyce przy leczeniu takich przypadłości jak kurcz powiek, czy zez. Korzysta z niej także neurologia w radzeniu sobie z m.in. połowicznym kurczem twarzy.
 
Toksyna botulinowa typu A – jak działa?
Działanie Botuliny polega na tym, że blokuje on połączenia nerwowo-mięśniowe istniejące w tkankach, czego konsekwencją jest rozluźnienie mięśni. W przypadku mięśni mimicznych powoduje to wygładzenie skóry, a zatem zlikwidowanie zmarszczek.


Wskazania
Jak zostało już wspomniane toksyna botulinowa (botox) znajduje w medycynie wiele zastosowań. Do najczęściej spotykanych z pewnością należy:
  • redukcja zmarszczek górnej części twarzy – botoks rewelacyjnie sprawdza się zarówno przy usuwaniu zmarszczek poziomych (linie czołowe), jak i „kurzych łapek”, zmarszczek powstających pomiędzy brwiami, czy powstających między oczami zmarszczek śmiechu;
  • leczenie bruksizmu (zgrzytanie zębami) – botoks pozwala skutecznie poradzić sobie również z tym problemem. Wstrzykuje się go w tym przypadku w mięśnie żuchwy, co redukuje ich siłę do potrzebnego minimum i ogranicza wzmożoną pracę.
 
Przeciwwskazania
Botulina (botox) jest substancją podawaną miejscowo i nie wywierającą wpływu na organizm jako całość. Niemniej jednak z racji na brak odpowiednich doświadczeń, nie zaleca się jej stosowania w przypadku:
  • kobiet w ciąży i karmiące piersią;
  • osób cierpiących na chorobę miastenia gravis (rzadka choroba neurologiczna);
  • osób cierpiących na zespół Lamberta Eatona;
  • osób uczulonych na albuminę ludzką;
  • pacjentom zażywającym spektynomycynę i antybiotyki z grupy aminoglikozydów;
 
Najczęściej zadawane pytania:

Czy toksyna botulinowa typu A zadziała również w moim przypadku?

Przeprowadzane dotychczas badania kliniczne wskazują, że usuwanie za pomocą botuliny zmarszczek pomiędzy brwiami przyniosło pożądane rezultaty u 90 proc. kobiet.

Ile czasu trwa zabieg?
Zabieg iniekcji botoksem zabiera zazwyczaj od dziesięciu minut do pół godziny. Lekarze specjalizujący się w medycynie estetycznej są doskonale przeszkoleni i doświadczeni w stosowaniu toksyny botulinowej. Cała procedura jest bezbolesna i umożliwia powrót do normalnej aktywności, niemal od razu po przeprowadzeniu zabiegu.

Czy wstrzyknięcie Botoksu nie rozluźni całej mojej twarzy?
Nie. Zabiegi  botoxu  są  bezpieczne i powodują rozluźnienie wyłącznie mięśni nadmiernie aktywnych, w które botoks został  wstrzyknięty. Zmarszczek pozbawione zostają wyłącznie miejsca, których dotyczy leczenie, zaś sama toksyna nie przemieszcza się w inne okolice.

Czy mogą wystąpić efekty uboczne?
Wszystkie ewentualne efekty uboczne powodowane użyciem botoxu mają charakter przejściowy. Może np. zdarzyć się, iż pod wpływem igły wytworzy się niewielki siniak, który jednak ustępuje w krótkim czasie, a ponadto daje się łatwo ukryć pod makijażem.

Po jakim czasie widoczny jest efekt? 
Ostateczny efekt działania botuliny zazwyczaj widoczny jest po ok. tygodniu, zaś pierwsze wygładzenie zmarszczek zaobserwować można już po upływie zaledwie kilku dni.

Jak długo widoczne są efekty leczenia Botoksem?
Czas utrzymania się rezultatów zastosowania toksyny botulinowej może różnić się w zależności od predyspozycji konkretnego pacjenta. Zazwyczaj jednak okres ten wynosi około czterech miesięcy.

Czy jeśli zrezygnuję z kontynuowania leczenia moje zmarszczki zaczną wyglądać gorzej, niż przed jego podjęciem? 
Nie. Po tym jak botox przestaje działać, skóra jest bardziej wypoczęta, gładka i elastyczna. Zmarszczki są dzięki temu płytsze niż przed zabiegiem. Dopiero po jakimś czasie wracają do swojego pierwotnego wyglądu.

 Czy Botoks nie jest niebezpieczny?  
Nie ma żadnych podstaw, by twierdzić, że botox  jest w jakiejkolwiek mierze niebezpieczny. Stosowany był dotychczas przez medycynę estetyczną i nie tylko dziesiątki tysięcy razy, zarówno w USA, jak i w Europie.
 

Aktualności
Implanty zębowe 28 luty 2023
Bezbolesne znieczulenie 11 styczeń 2023
Leczenie pod mikroskopem 3 październik 2022
Profesjonalna higienizacja 22 wrzesień 2022
Kłopotliwe ósemki ? 9 sierpień 2022
Implanty zębowe 22 luty 2022
Kłopotliwe ósemki 14 grudzień 2021
Bonding 7 październik 2021
Metamorfozy 9 kwiecień 2021
Protezy na implantach 6 kwiecień 2021
Wizyty adaptacyjne 29 maj 2019
Fotografia w stomatologii 29 maj 2019
Nauka to potęgi klucz 23 maj 2019
Nowoczesny Skaner 22 maj 2019
Profesjonalna Higienizacja 22 maj 2019
Zawsze warto walczyć 24 styczeń 2019
Zapraszamy na nasze zabiegi 22 styczeń 2019
Wyniki Konkursu 21 styczeń 2019
Z perspektywy pacjenta 17 styczeń 2019
Zimą nie tylko śnieg musi być biały 14 styczeń 2019
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies,
możesz je wyłączyć w konfiguracji swojej przeglądarki.